Casablanca: největší město Maroka

S třetí největší mešitou světa, která je jako jediná v Maroku přístupná turistům1.10.2010 Pátek
Al Jadida - Casablanca - Rabat


Protože nám jel autobus v 8:30, tak jsme vstali brzo. Před autobusákem jsme ještě měli chvíli čas, tak jsme shodili bágly a dali si výbornou teplou bramborovou placku se sýrem a čaj. Do Casablancy jsme dorazili v 10:30 a navzdory v průvodci uvedené informaci, že na nádru CTM je úložna zavazadel, se tam žádná nevyskytovala. Domluvili jsme se ale s pánem u výdeje zavazadel, že nám tam zavazadla nechá a my si je vyzvednem později (Jako snad na jediném nádraží CTM se tady bágly nedostávají zpět hned u autobusu, ale zřízenec je přepraví k přepážce výdeje. To je sice bezpečnější, ale zdlouhavější).

Taxíka jsme našli po chvilce čekání - za 13 dh k mešitě Hassana II. Myslím ale, že nás trochu ošulil a zapnul noční sazbu. V 10:50 jsme ale vystoupili u mešity zahalené v mlze (nebo smogu?) a rychle hledali vchod, protože prohlídky bývají v 11h a pak až ve 14h. U vchodu jsme se ale dozvěděli, že v pátek, který je pro muslimy hlavním modlícím dnem jsou prohlídky jen v 9 a 14h. Ještě jsme chvíli litovali, že dnes máme smůlu na smog a z fotek nic nebude a šli jsme do města. Potvrdilo se, co jsme o Case slyšeli - tedy že kromě mešity tu není nic moc k vidění. Medina je škaredá a šli jsme se tak tedy projít jen k odsvěcenému bílému chrámu Sacre Coure. U toho jsme pořídili placku a jogurty na oběd a nechali se dovézt zpátky k mešitě taxálem. Na taxametru měl necelých 8, ale se slovy, že k mešitě je to za 10 OK, mně nechtěl vrátit 2 dirháče.

Mešita v mlze
Mešita Hassana II. v mlze


Sacre Coure
Sacre Coure


U mešity jsme poobědvali za šumu moře a vln a protože kolem půl druhé skončila hlavní modlitba týdne, byli jsme svědky exodu hrozné spousty lidí z mešity - celkem jsme věrili, že se jich tam vejde 25tis. uváděné kapacity. Ve 14 h si nás u vchodu rozdělili podle jazyka výkladu (konečně angličtina!!), tedy po zaplacení nekřesťanských (ale islámských asi ano) 120 dh za vstup na osobu (= cca 300 Kč/os.).

Mešita Hassana II. bez mlhy
Mešita Hassana II. bez mlhy


Vstupného jsme ale nakonec nelitovali - přednáška byla velmi poučná. Během hodiny jsme prošli hlavní modlitebnou, umývárnou a hammámem s lázněmi. Mešita byla postavená za 6 let (dokončena 1993) z veřejné sbírky ve výši 600 mil. $ a její vnitřní prostory jsou impozantní, protože je to po Mecce a Medině třetí největší sakrální stavba světa. Má taky nejvyšší minaret na světě (210 m). Hammám s mešitou nesouvisí - nemá náboženský, ale společenský význam. Ještě nezačal být používán, tak jím může vést prohlídka, ale prý se (ne poprvé) říká, že příští rok se lázně zprovozní. Až na dvě výjimky je všechen stavební materiál z Maroka, při prohlídce hlavního prostoru se chodí bosky a zajímavé je i šikovné ukrytí 360ti reproduktorů. Součástí prohlídky je i vysvětlení procesu mytí, které se nemusí uskutečnit v mešitě, ale může se “vyřídit” už doma. Na rozdíl od Turecka je toto jediná mešita v Maroku, přístupná nemuslimům.

Interiéry mešity
Interiéry mešity


Interiéry mešity
Interiéry mešity


Interiéry mešity
Interiéry mešity


Interiéry mešity, umývárna
Interiéry mešity, umývárna


Interiéry mešity: hammam (lázně)
Interiéry mešity: hammam (lázně)


Po prohlídce a pár fotkách mešity bez mlhy jsme před mešitou našli 3 taxíky, které asi čekaly na turisty, protože taxikáři nechtěli použít taxametr a mé nabídce na odvoz na nádraží CTM za 10dh se vysmáli. Tak jsme kousek popošli a zastavili červený taxík s taxametrem, který nás za 10 dh bez okolků na nádraží odvezl. Na něm jsme chytli autobus do Rabatu v 16h, tedy za půl hodiny, vyzvedli zavazadla, registrovali zavazadla na novou cestu a ještě jsme stihli čaj v nádražní čekárně.<< Zpět na portugalskou Al Jadidu Pokračovat do hlavního města - Rabatu >> 


 
Veškerý obsah stránek maroko.efektne.cz je chráněn autorským zákonem a jakékoli kopírování textu nebo obrázků je striktně zakázáno bez předešlé domluvy s autorem.

NAVRCHOLU.cz

Maroko cestopis, dovolená - hlavní stránka

Maroko Turecko